Nors SSD kietieji diskai rinkoje pasirodė jau senokai apie juos dažnai išgirstame įvairių klausimų. Glaustai pakalbėsime apie juos šiame straipsnyje.

Pirmas ir dažniausias klausimas: „Ka reiškia SSD?” Tai Solid-state drive trumpinys nusakantis tokio disko veikimo principą pagrįstą kietųjų puslaidininkių veikimu.

Antras klausimas „Kuo geresnis SDD diskas už standartinį HDD?

Išardytas HDD

Įprasto kietojo disko sandara

Tam kad suprastume skirtumus reikia žinoti šių diskų veikimo principus. Įprastuose kietuosiuose diskuose informacija saugoma keliose magnetinėse plokštelėse (diskuose savo išvaizda primenančiuose kompaktinį diską) dideliu greičiu besisukančiose apie savo ašį, duomenys įrašomi ir nuskaitomi mechaninėmis

skaitymo ir įrašymo galvutėmis. Kietųjų  diskų gamybos principas nesikeitė nuo jų gamybos pradžios ir nors ilgametis tobulinimas leido pasiekti labai dideles jų talpas ir ženkliai padidinti duomenų perdavimo greitį, tačiau esminiai technologijos minusai išliko nuo pat HDD sukūrimo. Kietasis diskas tai mechaninis įrenginys, sudarytas iš judančių dalių, kurios dėvisi dėl trinties, be to, eikvoja pakankamai nemažai elektros energijos, o visiškai išvengti spartos apribojimų nepavyks dėl  mechaninės disko sandaros.

Solid-state drive informacijos kaupikliai sukurti taip, kad būtu išvengta įprastinių kietųjų diskų trukumų. Tokio disko pagrindas-  NAND flash atmintis. SSD disko konstrukciją sudaro mikrovaldiklis ir flash atminties mikroschemos patalpintos į pageidaujamo dydžio korpusą.  Šie diskai praktiškai neturi dydžio ir formos apribojimų, gali būti gaminami 1.8″ (ultrabook kompiuteriams, įrengimų valdikliams) 2,5″ (nešiojamiems kompiuteriams), 3.5″ (staliniams kompiuteriams) ar visai bekorpusiniai (mSATA).

Kadangi juose nėra jokių mechaninių dalių, nelieka ir tokių kietųjų diskų spartą ribojančių veiksnių kaip disko įsisukimo ar takelio išrinkimo laikas. Lyginant su HDD, žymiai sumažėja bendra kreipimosi į kaupiklį trukmė, kas ypač padidina įvesties ir išvesties operacijų per sekundę skaičių (IOPS). Duomenys į SSD kaupiklį įrašomi lygiagrečiai į atskirus lustus (netgi atsitiktiniai smulkių duomenų blokų rašymai dažniausiai vykdomi paraleliai), taigi nuo jų kiekio kai

SSD diskas

SSD diskas

kuriais atvejais taip pat priklauso gaminio sparta. Panaudojus pakankamą kiekį greitų flash atminties mikroschemų galima pasiekti tokius skaitymo ir rašymo greičius, kurie neįmanomi net ir su pačiais greičiausiais kietaisiais diskais. Kitaip nei kietuosiuose diskuose, kai duomenys skaitomi ir rašomi greičiausiai disko išorėje, kur sektorių skaičius didžiausias, SSD kaupikliuose duomenų perdavimo sparta yra vienoda visame įrenginyje.

Judančių dalių nebuvimas be kito įtakoja ir mažesnes energijos sąnaudas bei visiškai begarsį tokio disko veikimą.  SSD diskas taip pat išskiria mažiau šilumos už įprastinį kietąjį diską. Mechaninių gedimų tikimybė šio tipo kaupikliuose yra beveik lygi nuliui. Ilgalaikė vibracija ar net kritimas  SSD dažniausiai neturės jokių neigiamų pasekmių. Tai ir yra pagrindinės

priežastys kodėl šie diskai taip sparčiai populiarėja nešiojamuosiuose kompiuteriuose. Jie ne tik leidžia mažinti tokių kompiuterių svori, prailgina akumuliatoriaus darbo laiką, bet ir sumažina duomenų praradimo tikimybę.

SSD privalumai:
Sistema greičiau paleidžiama – maždaug per 20 sek.
Nėra mechaninių besisukančių ar judančių dalių;
Skaitymo vėlinimas ~65 µs, rašymo vėlinimas ~85 µs;
Mažas energijos suvartojimas;
Nėra triukšmo;
Didelis darbo temperatūrų diapazonas;
Visiškai vienodas failų skaitymo laikas, nepriklausantis nuo jų vietos ar fragmentavimo;
Nedideli gabaritai ir svoris

Taigi kodėl vis dar nenaudojame SSD visuose kompiuteriuose?

Pirmoji, ir ko gero svariausia priežastis yra jų kaina.  Šiandienai vieno gigabaito kaina SSD diske yra beveik tris kartus didesnė lyginant su  paprastu kietuoju disku.  Naujos technologijos visada kainuoja brangiai ir taip yra ir SSD atveju.

Nors SSD neturi mechaninių dalių jie taip pat dėvisi. Vidutinis SSD  paprastai gali atlaikyti apie 80000-10000 įrašymo ciklų.  Tačiau nereikėtų nerimauti, toks diskas jums tarnautų apie 4-erius metus, jeigu kiekvieną  dieną į jį įrašytumėte po 50GB duomenų.

SSD trūkumai:
Ribotas informacijos perrašymo ciklų skaičius – (50nm MLC) flash atmintį leidžia perrašyti 10 000 kartų, brangesnė atmintis (SLC) – daugiau nei 100 000
Santykinai aukšta 1 GB  kaina . Žinoma, kaina nuolat mažėja, SSD kaina tiesiai proporcinga jų talpai, tuo tarpu tradicinių HD kaina priklauso nuo plokštelių skaičiaus ir lėtai auga didėjant jų talpai

Svarbiausias klausimas- ar verta pirkti SSD, ar pajusiu jo privalumus?

Trumpai reziumuojant- taip.  Netgi turint senesnį kompiuterį su SATA 2 jungtimi kietąjį diską pakeitus į SSD Windows 7 operacinė sistema užsikraus kelis kartus greičiau, o naudojant windows 10 operacinės sistemos paleidimo laiką galima sutrumpinti iki 5 sekundžių. Paspartės programų paleidimas bei greitaveika. O duomenų kopijavimas netgi lygiagrečiai perrašant daugybę mažų failų juntamai pagreitės.

Ka reikėtu atlikti norint pakeisti kompiuterio kietąjį į SSD?

Žinoma pirmiausia įsigyti SSD. Perkelti duomenys iš senojo HDD į laikmeną iš kurios vėliau turėsite galimybę juos nesudėtingai įkelti į naująjį diską.  Pakeitus kaupiklį reikia įjungti AHCI SATA režimą. Jei jūsų kompiuteris turi UEFI interfeisą Windows reikėtų instaliuoti UEFI režimu. Gamintojo svetainėje patikrinkite ar nėra firmware atnaujinimo.Per ta laiką  kol SSD iš gamyklos  atkeliavo į jūsų rankas, galbūt buvo išleisti atnaujinimai, kurie gali padidinti spartą, energetinį efektyvumą ar net ištaisyti rimtas, galbūt net SSD gedimą lemiančias klaidas. Jei naudojate Windows operacinę sistemą, ją įrašius  nueikite MyComputer -> Properties ir atlikite ten esantį Windows Experience Index testą. Windows nustatys, kad jūs naudojate SSD ir atjungs kelias operacinės sistemos funkcijas, tokias, kaip kad disko defregmentavimas, kuris turint SSD yra visiškai nereikalingas, bei tik be reikalo naudoja ir taip jūsų ribotą įrašymų į diską kiekį.

Jei jums reikalinga pagalba, kreipkitės- Kompiuterių Serviso telefono numeris Kaune: 8-37-353432 8-614-61610,detalūs kompiuterių serviso kontaktai.